- Szczegóły
Czym są szkła progresywne?
Szkła progresywne powstały w latach 60. XX wieku i od tamtego czasu stały się znacznym ułatwieniem życia dla milionów ludzi z wadami wzroku. Niewyraźne widzenie przedmiotów z bliska, konieczność odsuwania od siebie tekstu, aby móc go lepiej zobaczyć, problemy z dalekowzrocznością czy astygmatyzmem – wszystkie te wady można regulować za pomocą okularów progresywnych. Mogą z nich korzystać nawet osoby, które widzą tylko na jedno oko. Zastosowanie tzw. progresów eliminuje konieczność posiadania dwóch (a czasem nawet więcej) par okularów: do bliży i do dali. Ponadto obecnie możliwe jest również połączenie ich z okularami fotochromowymi, dzięki czemu eliminuje się również korzystanie z oddzielnych okularów przeciwsłonecznych.
Działanie szkieł progresywnych
Specyfika budowy szkieł progresywnych to trzy obszary, znajdujące się w soczewkach okularów. Górna część szkła odpowiada za widzenie z daleka, a dolna część pomaga widzieć z bliska. Część środkowa odpowiada wyostrzeniu widzenia na średnie dystanse, co pozwala płynnie przechodzić z jednego obszaru w drugi. Możliwe staje się zatem widzenie na każdą odległość bez konieczności zmiany okularów na inny rodzaj.
Jak zacząć korzystać z okularów progresywnych?
Osoby decydujące się na okulary progresywne muszą skonsultować się ze specjalistą – optykiem, który dobierze im dokładną moc soczewek. To właśnie od skali wady wzroku, dokładności pomiarów anatomicznych i konstrukcji soczewek zależy, jak dobrze będą działać szła progresywne, a tym samym jak dużej poprawie ulegnie komfort życia pacjenta. Do korzystania z takich okularów trzeba się jednak przyzwyczaić. Konieczne stanie się wyuczenie właściwego odchylenia głowy, aby móc patrzeć na konkretne obiekty z właściwej, centralnej części progresji. Taka nauka może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni.